Možnost objednání byla bohužel uzavřena 05.12.
Vinařství bylo založeno v roce 2009 v obci Vrbice na Břeclavsku. Technologické prostory pro výrobu vína vznikly v areálu bývaléhu JZD přestavbou silážních jam. Stavba je tak z větší části pod úrovní terénu, což umožňuje udržovat příznivou teplotu a snižovat nároky na chlazení prostor. Rodina Zborovských postupně vysadila 40 ha vinic ve viničních tratích obcí Vrbice a Velké Pavlovice. Všechny vinice obhospodařují v rámci integrované produkce, která se snaží zachovávat přirozené funkce ekosystémů a nesnižovat rozmanitost přírody. Zaměřují se na výrobu kvalitních přívlastkových vín z hroznů vypěstovaných ve vlastních vinicích. Snaží se o maximální kvalitu hroznů z redukované sklizně a následné šetrné zpracování, za použití tradičních technologií. Vína mají charakteristickou plnost a vysoký extrakt.
Výrobu vína má v rodině na starost syn Jakub Zborovský. Upřednostňuje tradiční postupy, nepoužívá řízené kvašení a selektované kvasinky. Až na nezbytné malé zasíření před lahvováním nepoužívá žádné konzervační a stabilizační látky. Veškerá manipulace s vínem je prováděna výhradně samospádem. Svá vína nefiltruje, aby nabyla potlačena jejich plná a neopakovatelná chut‘. Zrání probíhá v dřevěných akátovo-dubových sudech, speciálně určených pro jednotlivé odrůdy. Takto šetrně vyrobené malé šarže vín jsou následně skladovány v ideálnich podmínkách archivního sklepa, který byl vybudován z bývalé vodárny.
Hlavní viniční tratě:
– Trkmanská (vinařská obec Velké Pavlovice), orientace JZ, svažitost 7%, nadm. výška 180-250m, půda hlinitá
– Úlehle (vinařská obec Vrbice), orientace JZ,J, svažitost 8-9%, nadm. výška 200-260m, půda hlinitá
Pěstované odrůdy:
– modré: Frankovka, Svatovavřinecké, Modrý Portugal, André, Zweigeltrebe, Cabernet Moravia, Rulandské modré
– bílé: Rulandské bílé, Rulandské šedé, Muškát moravský, Pálava, Sauvignon, Tramín červený, Veltlínské zelené
Rodina Zborovských se kromě výroby vína zabývá od roku 1990 i rostlinnou výrobou. Hospodaří na 460ha, pěstují obilí a na 15ha zeleninu v bioprodukci.

Vína originální certifikace Modré hory (VOC)

Vinařství Syfany je členem sdružení VOC Modré hory. Vína originální certifikace jsou specifická tím, že mohou být vyrobena pouze z povolených odrůd, typických pro daný vinařský region. Hrozny pocházejí z pečlivě vybraných viničních tratí. Tento přísný výběr dává vínům jedinečné vlastnosti, odrážející jejich terroir ve vůni i chuti.
Ve VOC Modré hory jsou pro toto označení povoleny tradiční modré odrůdy: Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Červená vína musí zrát minimálně 18 měsíců. Nesmí být použit barikový sud, stírající typické přirozené chut’ové vlastnosti vína. Sběr hroznů musí být prováděn ručně. Výnosnost vinic musí být redukována.
Mimo červených vín mohou být jako VOC vyráběna i mladá rosé vína.
Vína vinařů žádajících o udělení označení VOC jsou posuzována odbornou hodnotitelskou komisí a označení VOC je přiděleno jen konkrétnímu vínu a pro konkrétní ročník.

 

Region Modré hory kopíruje katastry obcí Bořetice, Kobylí, Němčičky, Velké Pavlovice  a Vrbice. Viniční tratě se rozkládají z větší části na svazích Ždánického lesa, na půdách s vysokým obsahem hořčíku a vápníku, které dobře svědčí modrým odrůdám.

 

Vína vinařství SYFANY

vína jsou vyrobena z vlastních hroznů, pokud je uvedeno z Vrbických vinic, jde o hrozny od stálých prověřených dodavatelů z vinařské obce Vrbice, všechna vína jsou kvašena spontánně, nepoužívají se selektované kvasinky a enzymy, vína zrají bud‘ v nerezových nádobách (některá bílá a rosé) nebo v akátových či akátovo-dubových sudech,vyrobených na Moravě z vlastního dřeva, vína až na výjimky nejsou filtrována, z důvodu zachování maxima aromatických a chut’ových látek, případný sediment či lehký zákal vína proto není vadou, před konzumací je dobré víno nechat prodýchat v otevřené lahvi, případně dekantovat do karafy

– Frankovka VOC, 2013, suché, 12% alk., trat‘ Úlehle

hrozny z vlastních vinic, zrálo ve 100% akátovém sudu, teplota 16-18 C, archivace 5 – 10 let, dekantovat min. hodinu před konzumací

– Cuvée ‚ 12 , 2012, suché, 13% alk., trat‘ Trkmanská

cuvée Rulandské modré, Zweigeltrebe a Frankovka, zrálo v sudu 50% dub 50% akát

– Modrý Portugal VOC, 2011, suché, 12% alk., trat‘ Trkmanská

hrozny z vlastních vinic, zrálo ve 100% akátovém sudu, konzumace 16 C, archivace 5 let

– Svatovavřinecké VOC, 2011, suché, 12,5% alk., trat‘ Trkmanská

hrozny z vlastních vinic, zrálo ve 100% akátovém sudu, teplota 16 C, archivace 5 – 10 let

– Rulandské modré VH, 2012, suché 13,5% alk., trat‘ Trkmanská

zrálo ve 100% akátovém sudu, teplota 16 C, archivace 5 – 10 let

– André rosé, kabinet, 2014, suché, 12% alk.

 hrozny z Vrbických vinic, zrálo v nerezové nádobě

– Pálava, VH, 2013, suché, 12,5% alk., trat‘ Úlehle

teplota 11-13 C, archivace 5-10 let,filtrované, otevřít a dekantovat min. 30min před konzumací

– Sauvignon blanc, 2014, suché

zrání v akátovém sudu, teplota 11-13 C, archivace 5-10, otevřít a dekantovat min. 30min před konzumací

– Veltlínské zelené, MZV, 2014, suché, 11,5% alk., trat‘ Krátký

hrozny z Vrbických vinic, zrálo v nerezové nádobě, teplota 12-13 C, archivace 3 roky, otevřít a dekantovat min. 30min před konzumací

– Rulandské bílé, 2014, suché, 12,5% alk., trat‘ Trkmanská

 

hrozny z Vrbických vinic, zrálo v nerezové nádobě

Sklepy Vrbice – Stráž

Sklepní areál Vrbice Stráž tvoří 7 pater postupně vyhloubených sklepů.
První dvě patra nazývaná Na sklepech byla budována od druhé poloviny 17.století jako kamenná patrová stavení se zapuštěnými lisovnami a klenutými sklepy. Podle legendy byly propojeny s Čejkovickou tvrzí a v dobách loupeživých nájezdů a válek sloužily jako úkryt místním obyvatelům.

 

Dalších 5 pater sklepů ( Na vyhlídce, Podkova, Pod kostelem, Pod větrákem a Pod novýma) vznikalo od přelomu 18. a 19. stol. vyhloubením v pískovci. Lisovny  s kamenným průčelím a „gotickými“ kamennými oblouky byly k podzemním chodbám přistavovány později.