Možnost objednávat skončila 13. 4. 2022

Vinařství Špalek najdete v Novém Šaldorfu, ve Znojemské vinařské podoblasti.
Zakladetelem vinařství byl dědeček Josef Špalek, který přišel do Nového Šaldorfu jako zemědělec s celou rodinou po válce v roce 1945 ze Vsetínska. Spolu se zemědělskou půdou získal i první vinohrad a i když nikdy vinnou révu nepěstoval, začal zde vinařit. V současné době ve vinařství pracuje jeho syn František Špalek s manželkou Martou a hlavně oba synové Marek Špalek a Petr Ilgner, oba vystudovaní vinaři.
Petr Ilgner po studiu na vinařské škole ve Znojmě a praxi ve Šlechtitelské stanici ve Vrbovci, pracoval a získával zkušenosti několik let v prestižním rakouském vinařství Schlossweingut Graff Hardegg. Ve vinařství vede značku Der Illgner, pod kterou se produkují ovocné bio nektary, bio produkty jako zavařeniny, meruňkový destilát a v letošním roce i víno Ein Kessel Buntes, ze směsné výsadby z nově zakoupené vinice.
Ing. Marek Špalek absolvoval vinařskou školu ve Valticích a zemědělskou univerzitu v Lednici. Působil mimo jiné jako předseda svazu moravských vinařů Moravín a od roku 1999 pracuje v rodinném vinařství.
Letos probíhá ve vinařství rekonstrukce a dostavba technologické části sklepa.

Vinice

V současné době vinařství hospodaří na 12 ha vinic. Všechny se rozkládají ve viniční trati Kraví hora v obci Sedlešovice u Znojma. Vrch Kraví hora je posledním výběžkem Českého masivu zasahujícím do Panonské nížiny. Vinohrady se rozkládají na východním, jižním a západním úbočí v nadmořské výšce 200 – 300 m.n.m. Od severu jsou chráněny před studenými severními větry. Podloží Kraví hory je tvořeno velmi starými vyvřelými horninami: žulami, rulami a granodiority. Zvětráváním těchto hornin vznikají jílovité, pro révu velmi vhodné půdy. Oblast je velmi chudá na srážky, ročně spadne jen cca 400 mm.

Vinařství Špalek
Vinařství Špalek
Vinařství Špalek

Pěstují odrůdy Ryzlink rýnský, Sauvignon blanc, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Chardonnay, Veltlínské zelené, Tramín červený, Zweigetrebe, Svatovavřinecké, Cabernet Sauvignon.

Jednotlivé vinice:

 • U Míšovy zahrady
  2,4ha, vin. obec Sedlešovice, výsadba 2000, 2001
  odrůdy: Zweigeltrebe, Rýnský ryzlink, Rulandské bílé
 • U boudy
  2,5ha, vin. obec Sedlešovice, výsadba 1997, 1998
  odrůdy: Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Sauvignon blanc, Rýnský ryzlink
 • Leebern
  2,5ha, vin. obec Znojmo-Konice, výsadba 2005, 2012
  odrůdy: Sauvignon blanc, Rulandské bílé, Rulandské šedé
 • U rozhledny
  0,65ha, vin. obec Sedlešovice, výsadba 2010
  odrůdy: Tramín červený, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Rulandské bílé
 • U křížku
  0,25ha, vin. obec Sedlešovice, výsadba 2000, 2001
  odrůdy: Zweigeltrebe, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé

VOC Znojmo (vína originální certifikace)

Vinařství Špalek je zakládajícím členem sdružení. V tomto VOC je sdruženo 20 vinařství, která si dala za cíl produkovat vína odrážející terroir znojemské podoblasti. Pod francouzským slovem terroir si můžeme představit souhrn klimatických a půdních podmínek, způsob pěstování vinné révy a zpracování hroznů, které svým společným působením, co možná nejvíce zachovávají ve vínu vliv místa jeho vzniku. Pro zařazení do VOC platí omezující podmínky. Pro každou oblast VOC jsou povoleny jen tradičně pěstované odrůdy, pro VOC Znojmo Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Sauvignon. Předepsaný je max. výnos z keře, minimální cukernatost při sběru 19 st. ČNM, max. povolený alkohol 13,9%, max. zbytkový cokr 25g/l, další podmínky pro výrobu (nepoužití barikových sudů, nepovolení zrání na kvasničníck kalech). Vína musí zachovávat typické senzorické vlastnosti znojemské podoblasti. O udělení označení VOC rozhodují sami vinaři daného sdružení a je přidělováno konkrétnímu vínu od jednotlivého vinaře vždy jen pro daný ročník.

Šalfdorfský Kravák

Projekt vinařů z Nového Šaldorfu, který umožňuje porovnat vína z jedné odrůdy (Sauvignon blanc) a jedné viniční trati (Kraví hora) vyrobená různými vinaři. Doplňující podmínky: z jednoho keře 1 litr vína, min. cukernatost při sběru 21 st. ČNM, spontánní kvašení přirozenými kvasinkami, max. zbytkový cukr 9g/l, vyrobeno v areálu Modrých sklepů v Novém Šaldorfu, použití láhve burgundského typu (odkazuje k burgundským Grand Cru), jednotná etiketa. Udělování názvu provádí komise vinařů z vinařství zúčastněných v tomto projektu, vždy pouze pro konkrétní ročník vína od jednotlivého vinaře. Vína se uvádí na trh vždy v září následujícího roku.

Gryllus

Prestižní značka pro rodinné cuvée, vyráběno ve verzi bílé, růžové i červené. Poměry jednotlivých odrůd se mění dle jednotlivých ročníků. Vyrábí se pouze z nejlepších ročníků.

 • Gryllus bílý – Ryzlink rýnský, Sauvignon, Chardonnay
 • Gryllus rosé – Zweigeltrebe, Svatovařinecké, Cabernet Sauvignon
 • Gryllus červený – Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, Cabernet Sauvignon

Vína mají speciální etikety, na nichž je zobrazen cvrček (latinsky gryllus), který je malován vždy některým z dětí rodiny vinaře.

Šaler

Název Šaler pochází z německého pojmenování Nového Šaldorfu Schallersdorf . Fortifikované víno (typ portské), kdy kvašení je zastaveno přidáním vinného destilátu, zůstává neprokvašený cukr a ovocné aroma, 16-17% alk. a cca 100 g zbytkového cukru.

 • Šaler červený – Zweigeltrebe
 • Šaler bílý – Muškát moravský

Petit Edelspitz

Prestižní řada Petit Edelspitz, vína jsou vyráběna tradičním způsobem. Hrozny jsou šlapány nohama v kádích, probíhá třídenní macerace na slupkách, kvašení je spontánní, přirozenými kvasinkami a lisuje se na starém ručním lisu. Odráží tak terroir vinařství a historické způsoby výroby vína.

Vína Vinařství Špalek

 • Veltlínské zelené 2020, PS, 12, 5% alk., suché, trat‘ Kraví hora
  kvašení a zrání v nerezovém tanku
 • Sauvignon blanc 2020, kabinet, bio, 11,5% alk., suché, trat‘ Kraví hora
  kvašení a zrání v nerezovém tanku
 • Sauvignon single vineard LEEBERN 2020, kabinet, 12% alk., trat‘ Kraví Hora
  hrozny z nejlepší části vinice, spontánně kvašeno, ležení ve velkém dubovém sudu
 • Rulandské bílé + Ryzlink rýnský 2020, PS, 11% alk., 10,6 g zb.cukru, trat‘ Kraví hora
 • Tramín 2020, PS, bio, 12% alk., trat‘ Kraví hora
 • Ryzlink rýnský, pozdní sběr, 2014, 12% alk., trat‘ Kraví hora
  kvašení a zrání v nerezovím tanku
 • Ryzlink rýnský z velkého sudu 2020, PS, 13% alk., trat‘ Kraví hora
  delší macerace, spontánní kvašení, zrání ve velkých dubových sudech 600l
 • Šalfdorfský kravák 2020, PS, 13% alk., trat‘ Kraví hora
  macerace na slupkách 12 hodin, spontánní kvašení, zrání v nerezovém tanku, minerální, vhodné otevřít hodinu před podáváním, nechat prodýchat a použít větší sklenic
 • Rosé Zweigeltrebe 2021, kabinet, 11,5% alk., 11,3g zb. cukru, trat‘ Kraví hora
 • Zweigeltrebe 2020, PS, bio, 12%alk., suché, trat‘ Kraví hora
  delší macerace, spontánně kvašeno, ležení 12 měsíců v dubových sudech
 • Svatovavřinecké 2018, jakostní, 13% alk., trat‘ Kraví hora
  delší macerace, spontánně kvašeno, ležení 12 měsíců v dubových sudech
 • Gryllus červený cuvée, 2016, bio, 13% alk., trat‘ Kraví hora
  cuvée odrůd Svatovavřinecké,Zweigeltrebe a Cabernet Sauvignon, macerace 2 týdny v otevřených kádích, spontánně kvašeno, minimálně 1 rok v malých barrikových sudech, kombinace nových a použitých sudů

Vinařství Špalek
Vinařství Špalek
Vinařství Špalek