Možnost objednávat bohužel skončila 10.04.
Vinařská podoblast znojemská
Sídlo Nový Šaldorf
Vinařství vede od roku 1970 František Špalek, syn Josefa Špalka, který  přišel do Nového Šaldorfu jako zemědělec s celou rodinou po válce v roce 1945 ze Vsetínska. V současné době ve vinařství pracují kromě manželky Marty i oba synové Marek Špalek a Petr Ilgner, oba vystudovaní vinaři.
Petr Ilgner po studiu na vinařské škole ve Znojmě a praxi ve Šlechtitelské stanici ve Vrbovci, pracoval a získával zkušenosti několik let v prestižním rakouském vinařství Schlossweingut Graff Hardegg.
Ing. Marek Špalek absolvoval vinařskou školu ve Valticích a zemědělskou univerzitu v Lednici. Působil mimo jiné jako předseda svazu moravských vinařů Moravín a od roku 1999 pracuje v rodinném vinařství.
Vinařství rodiny Špalkovy Vinařství rodiny Špalkovy Vinařství rodiny Špalkovy

Vinice

V současné době vinařství hospodaří na 10ha vinic v obci Sedlešovice na JV svazích viniční trati Kraví hora. Tato trat‘ se nachází na hranici dvou geologických oblastí, Český masiv (krystalické žuly a břidlice) a západní Karpaty (sedimenty a spraše). Žulové podloží vytváří mineralitu pěstovaných vín.
Pěstují odrůdy Ryzlink rýnský, Sauvignon blanc, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Chardonnay, Veltlínské zelené, Tramín červený, Zweigetrebe, Svatovavřinecké, Cabernet Sauvignon.
– U Míšovy zahrady
2,4ha, vin. obec Sedlešovice, výsadba 2000, 2001
odrůdy: Zweigeltrebe, Rýnský ryzlink, Rulandské bílé
– U lesa
2,5ha, vin. obec Sedlešovice, výsadba 1997, 1998
odrůdy: Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Sauvignon blanc, Rýnský ryzlink
– Nad Komendovým
2,5ha, vin. obec Znojmo-Konice, výsadba 2005, 2012
odrůdy: Sauvignon blanc, Rulandské bílé, Rulandské šedé
– U mlýna
0,65ha, vin. obec Sedlešovice, výsadba 2010
odrůdy: Tramín červený, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Rulandské bílé
– Kraví hora – Zahrádky
0,25ha, vin. obec Sedlešovice, výsadba 2005
odrůdy: Veltlínské zelené

VOC Znojmo (vína originální certifikace)

Vinařství rodiny Špalkovy je členem tohoto sdružení. Vinaři sdružení ve VOC si dali za cíl produkovat vína odrážející terroir dané oblasti. Pod francouzským slovem terroir si můžeme představit souhrn klimatických a půdních podmínek, způsob pěstování vinné révy a zpracování hroznů, které svým společným působením co možná nejvíce zachovávají ve vínu vliv místa jeho vzniku. Pro zařazení do VOC platí omezující podmínky. Pro každou oblast VOC jsou povoleny jen tradičně pěstované odrůdy, pro VOC Znojmo Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Sauvignon. Předepsaný je max. výnos z keře, minimální cukernatost při sběru 19st ČNM, max. povolený alkohol 13,9%, max. zbytkový cokr 25g/l, další podmínky pro výrobu (nepoužití barikových sudů, nepovolení zrání na kvasničníck kalech). Vína musí zachovávat typické senzorické vlastnosti znojemské podoblasti. O udělení označení VOC rozhodují sami vinaři daného sdružení a je přidělováno konkrétnímu vínu od jednotlivého vinaře vždy jen pro daný ročník.

Šalfdorfský Kravák

Projekt vinařů z Nového Šaldorfu, který umožňuje porovnat vína z jedné odrůdy (Sauvignon blanc) a jedné viniční trati (Kraví hora) vyrobená různými vinaři. Doplňující podmínky: z jednoho keře 1 litr vína, min. cukernatost při sběru 21st ČNM, spontánní kvašení přirozenými kvasinkami, max. zbytkový cukr 9g/l, vyrobeno v areálu Modrých sklepů v Novém Šaldorfu, použití láhve burgundského typu (odkazuje k burgundským Grand Cru), jednotná etiketa. Udělování názvu provádí komise vinařů z vinařství zúčastněných v tomto projektu, vždy pouze pro konkrétní ročník vína od jednotlivého vinaře. Vína se uvádí na trh vždy v září následujícího roku.

Gryllus

Prestižní značka pro rodinné cuvée, vyráběno ve verzi bílé, růžové i červené. Poměry jednotlivých odrůd se mění dle jednotlivých ročníků.
Gryllus bílý – Ryzlink rýnský, Sauvignon, Chardonnay
Gryllus rosé – Zweigeltrebe, Svatovařinecké, Cabernet Sauvignon
Gryllus červený – Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, Cabernet Sauvignon
Vína mají speciální etikety, na nichž je zobrazen cvrček (latinsky gryllus), který je malován vždy některým z dětí rodiny vinaře.

Šaler

Název Šaler pochází z německého pojmenování Nového Šaldorfu Schallersdorf . Fortifikované víno (typ portské), kdy kvašení je zastaveno přidáním vinného destilátu, zůstává neprokvašený cukr a ovocné aroma, 16-17% alk. a cca 100 g zbytkového cukru.
Šaler červený – Zweigeltrebe
Šaler bílý – Muškát moravský

Petit Edelspitz

V současné době zavádí vinařství prestižní řadu Petit Edelspitz, kdy vína jsou vyráběna spontánním kvašením, hrozny jsou šlapány nohama v kádích, probíhá třídenní macerace na slupkách a lisovány jsou na starém ručním lisu. Odráží tak terroir vinařství a historické způsoby výroby vína.

 

Vína Vinařství rodiny Špalkovy

-Veltlínské zelené VOC, 2014, 12% alk, suché, trat‘ Kraví hora

kvašení a zrání v nerezovém tanku

-Sauvignon blanc VOC, 2014, 12,5% alk, suché, trat‘ Kraví hora

kvašení a zrání v nerezovém tanku

-Ryzlink rýnský, pozdní sběr, 2014, trat‘ Kraví hora

kvašení a zrání ve starším dubovém sudu

-Šalfdorfský kravák, pozdní sběr, 2014, 12,5%alk, trat‘ Kraví hora

macerace na slupkách 12 hodin, spontánní kvašení, zrání v nerezovém tanku, vhodné otevřít hodinu před podáváním, nechat prodýchat a použít větší sklenice

-Zweigeltrebe, 2013, jakostní, 12,5%alk., suché, trat‘ Kraví hora

-Gryllus rosé, cuvée, kabinetní, 2014, trat‘ Kraví hora

cuvée odrůd Zweigeltrebe, Svatovavřinecké a Cabernet Sauvignon

-Šaler červený, 2011, fortifikované víno, sladké (typ portské)

kvašení zastaveno přidáním vinného destilátu, zůstane ovocné aroma a neprokvašený cukr, alk. cca 17%,

 

vhodné k čokoládovým dezertům nebo k sýrům s modrou plísní