Rodina Krausů se věnuje vinařství už ve třetí generaci.
– Prof. Ing. Vilém Kraus, CSc. st. (1924-2013) působil jako vysokoškolský profesor, je podepsán pod vyšlechtěním nových odrůd Neronet a Rubinet, pracoval ve Šlechtitelské stanici Velké Žernoseky.
– Doc. Ing. Vilém Kraus, CSc. jeho syn zakládá v roce 1990 „Vinařský dům Bacchus“ zaměřený na produkci sazenic révy vinné a výrobu sudových vín
– Vilém Kraus převzal po smrti otce  v roce 2004 vedení vinařství, studoval v Německu na odborné vinařské škole obor vinohradnictví a sklepní hospodářství (1994-2004), pod jeho vedením byly rozšířeny plochy vinic, zmodernizován sklepní provoz a rozšířena produkce lahvových vín. V současnosti vede vinařství se svou manželkou Alenou. Jeho matka Ing. Danuše Krausová řídí produkci štěpovaných sazenic révy vinné.

Filosofie vinařství.

Krausovi se snaží o produkci vín v harmonickém souladu s viniční polohou, odrůdovou skladbou a ročníkovými proměnami. K označování svých vín nepoužívají přívlastkový systém. Vína deklarují jako Česká zemská vína, s uvedením vinařství, odrůdy, viniční tratě a ročníku. Při výběru poloh pro nové vinice se snažili osazovat místa původních vinohradů. Vysazují přednostně odrůdy typické pro mělnický region (burgundské odrůdy: Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir  a dále Ryzlink rýnský, Svatovavřinecké). Snaží se o rozumné hospodaření ve vinohradu a tím o vyvážený růst révy. Hrozny sbírají ručně a pro výrobu používají nerezové tanky a dubové sudy, podle charakteru jednotlivých vín.

Terroir.

Mělnicko je historicky nejstarší vinařskou oblastí v Čechách. První zmínky o pěstování vinné révy sahají do roku 862. K největšímu rozkvětu vinařství dochází za vlády císaře Karla IV..
Příznivé mikroklima v údolí Labe. Nícméně někdy v zimě teplota klesá až na -25st.C. Severnější poloha vyžaduje mrazu odolnější odrůdy, větší úsilí a péči při práci ve vinici, aby byly vypěstovány zdravé a vyzrálé hrozny.
Průměrná roční teplota je 9,6st.C.
Půdu tvoří prvohorní usazeniny (břidlice,buližníky,červené jíly), kryté druhohorní křídou. Převládají lehčí záhřevné hlinito-písčité půdy z obsahem vápníku, svědčící modrým odrůdám. Pro mělnicko jsou typické burgundské odrůdy (Pinot Noir a dále Svatovavřinecké). Bílé odrůdy z těchto půd mají typické minerální tóny. Díky záhřevnosti půdy a naakumulovanému teplu dozrávají i pozdní odrůdy (Ryzlink rýnský a Hibernal). Kvalitní a extraktivní vína dávají i další typické odrůdy (Müller Thurgau a burgundské odrůdy Pinot Blanc a Pinot Gris).

Vinice a pěstované odrůdy.

Vinařství Kraus hospodaří na vinicích v České vinařské oblasti, podoblast Mělnická (v tomto regionu je 37 vinařských obcí s 91 viničními tratěmi s registrovanou plochou vinic 384 ha a hospodaří na nich 81 registrovaných pěstitelů).
Hlavní viniční tratě vinařství Kraus:
– Trat‘ Klamovka, 16 ha, Mělník
   Vinice  Alenčino (odrůdy Viognier, Hibernal)
   Vinice Vilémovo (Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Pinot Blanc)
   Vinice Dvořákova (Ryzlink rýnský)
   Vinice Nad Vraštilkou (Pinot Gris, Pinot Noir, Dornfelder, Modrý Portugal)
   Vinice Bašovka (Modrý Portugal, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Hibernal)
– Trat‘ Bílé Břehy, 2 ha, obec Velký Borek (Pinot Noir)
– Trat‘ Na Soudném, 4 ha, obec Liběchov (Ryzlink rýnský, Pinot noir)

Nejznámější produkty.

Enotrion
cuvée třech burgundských odrůd (Chardonnay, Pinot Blanc, Pinot Gris). Burgundské odrůdy volil pro výsadbu na mělnických vinicích císař Karel IV.. Tři použité burgundské bílé odrůdy  dávají dohromady vínu jemnost, plnost a vznešenost.
Labín
tradiční označení, používané pro klarety vyrobené v Polabí, zejména na Mělnicku.Labín vzniká lisováním celých modrých hroznů Pinot Noir a Modrý Portugal. Hrozny jsou lisovány bez nakvášení a dávají tak jemně narůžovělou št’ávu. Klaret je tedy bílé víno z červených hroznů. Zachovává si svěžest bílých vín a chut‘ vín červených.
Sekt Kraus

 

Krausovi jako jedni z nemnoha vinařů vyrábějí i sekt klasickou metodou kvašení v lahvi, použitá odrůda Ryzlink rýnský.

 

Vína vinařství Kraus.

– Cuvée Kraus červené, 2015, suché, 12% alk.

odrůdy: Modrý Portugal, Dornfelder, tmavší barva, jemná tříslovina, červené cuvée pro běžné pití

– Roučí Malé – Pinot Noir, 2014, suché, 12,5% alk.

Roučí je starý název pro Pinot Noir neboli Rulandské modré, základní pinot, světlejší barva, jemná kořenitost, červené lesní ovoce, barrique

– Ryzlink rýnský, 2014, suché, 11,5% alk.

svěží, citrusový ryzlink, v podtónu chut‘ lipového květu a skořice

– Pinot Gris, 2014, suché, 12% alk.

aromatika citrusů a bílých květů, postupně projev medu a zralé hrušky

– Enotrion cuvée, 2013, polosuché, 12,5% alk.

odrůdy Chardonnay, Pinot Blanc, Pinot Gris, plné, komplexní, výraz citrusů, tropického ovoce, lískových oříšků, chut‘ ovocitá, delší dochut‘

– Muller Thurgau, 2015, suché, 12% alk.

– Pinot Noir, 2014, suché, 13% alk.

ve vůni a chuti lesní jahody a červené zahradní ovoce, plné víno, barrique

– Dornfelder, 2014, suché,12,5% alk.

sytá inkoustová barva, plné, plné, harmonické, jemné taniny, ve vůni i chuti přezrálé višně, čokoláda, barrique

– Sekt Kraus, suché brut, 12,5% alk.

odrůda Ryzlink rýnský, vyrobeno tradiční metodou sekundárního kvašení v lahvi, svěží minerální chut‘, jemné perlení, kvasinkový podtón jemný, 6,5g zb. cukr