Možnost objednání skončila bohužel 05.10.19
„Naše vinařství je nejmenší možné vinařství, které dokáže uživit jednu rodinu…“
říká o vinařství Krásná hora jeho majitel Marek Vybíral.
Vinařství Krásná hora
Vinařství sídlí v Novém Poddvorově. Profesionálně začala rodina vinařit v roce 2005. V současnosti hospodaří na 7ha vinic v bio režimu a roční produkce se pohybuje okolo 40 000 lahví. Vinice se rozkládají na trati Krásná hora. První vinice na této trati, latinsky nazývané Monte Pulchra, byly vysazeny francouzským mnišským řádem Cisterciáků ve 13. století. Proto se vinařství soustřed’uje zejména na pěstování francouzských odrůd Pinot Blanc, Pinot Gris, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Noir a Merlot.
Vinařství Krásná hora
Při výrobě  se snaží o co nejšetrnější přístup s minimem zásahů. Všechna červená a většina bílých zraje v dubových sudech na jemných kalech. Díky tomu a díky zdravým hroznům potřebují vína jen zcela minimální množství síry a některá nejsou sířena vůbec.
Vinice byly už od svého založení pěstovány podle evropských ekologických zásad, nejsou používány herbicidy ani systémové přípravky. hnojí se vlastním kompostem a bylinnou výsadbou v meziřadí. Taková péče vyhovuje i přirozeným predátorům, kteří pomáhají chránit vinice proti škůdcům. Po 6 letech  hospodaření v bio režimu se vinařství rozhodlo přejít na biodynamický způsob hospodaření.
V letech 2009-11 byla realizována výstavba nových budov vinařství podle návrhu ing. arch. Tomáše Havlíčka ze skupiny Létající inženýři.
Vinařství Krásná hora
Dvoupodlažní budova se vstupním a výrobním traktem stojí nad stávajícím vinným sklepem. Hala pro umístění nerezových tanků a dřevěných sudů byla postavena jako dvě propojené budovy na místě bývalého dvorku. Celou stavbu doplňuje citlivě zrekonstruovaný objekt 200 let staré viniční búdy (sklípku).
V objektu je kromě výrobních prostor i prostor společenský, určený pro pořádání koštů a degustací, odkud je přes velkou prosklenou stěnu impozantní výhled do vinic.
Celý objekt je proveden v bílé omítce, doplněné detaily barevných skleněných dlaždic – luxfer.
Stavba  svým neorustikálním stylem harmonicky navazuje na okolní zástavbu a vytváří zajímavý architektonický prvek.

Vína vinařství Krásná hora

– Pinot Gris 2018, tratě Krásná hora, Nové vinohrady (Starý Poddvorov), 12% alk.

tři různé klony, tři různé vinice, aroma květin a vanilky, 20% fermentovalo v dubových sudech, 80% v nerezových tancích, výsledná smetanovo ovocná chut‘

– Blanc de Noir 2017, trat‘  Padělky (Kobylí), 12% alk.

bílě víno z modrých hroznů Pinot noir, lisováno bez naležení, elegantní barva mědi, aroma jahod a třešní

– Chardonnay / Pinot Blanc 2017, trat‘  Krásná hora (Starý Poddvorov), 13% alk.

dvě různé odrůdy z různých vinohradů, zpracované dvěma různýmí metodami kvašení, výsledkem je komplexní víno , v chuti bohaté,  plné, s dlouhým dozníváním, 57% PB, 43% CHA

– Viktoria Cuvée 2017, trat‘ Krásná hora (Starý Poddvorov), 13% alk.

50% CHA, 25% PB, 25% PG

– Zweigelt / Pinot Noir 2017, trat‘  Padělky (Kobylí), Nové vinohrady ( Moravská Nová Ves)

35% ZW, 65% PN, kvasilo přirozenými kvasinkami ve velkém dubovém sudu, kde následně i zrálo , výrazné aroma třešní, malin a bylin, lehké, svěží, jednoduše pitelné

 -Pinot Noir 2018, trat‘  Krásná hora (Starý Poddvorov)

víno ze 3 různých burgundských klonů, ze 3 vinic, fermentace v otevřených kádích 1 měsíc, s ručním promícháváním

– Blanc de Noir Sekt 2017, Brut Nature, trat‘ Nivky (Kobylí), 12% alk.

vyrobeno klasickou metodou (champagne), sekundárním kvašením v láhvi , lisování celých hroznů, bez přidané síry, 1 rok na kalech, bez dozáže, svěží, pitelné, s čerstvou kyselinkou