Možnost objednání do pátku 17.03.23
Malé exkluzivní vinařství založil ing. Vlastislav Klobása v roce 2000, kdy se osamostatnil a začal se věnovat vínu naplno.

Základem vinařství jsou vlastní 2 ha vinice na trati Neuperk v Nikolčicích. Vinice má JZ orientaci s maximálním osluněním, je tvořena sprašovou půdou, bohatou na vápník. Unikátní klima, teplé větry vanoucí od hustopečských rybníků a velký rozdíl mezi denními a nočními teplotami, umožňuje vyzrávat hroznům do kvalit vysokých přívlastků,  při tvorbě co největšího množství aromatických látek v bobulích.

Modré hrozny nechává vinař dozrát do kvality výběru z hroznů. Pokud toho nemůže docílit, vznikají rosé v kvalitě pozdních sběrů.

Ryzlinky pěstuje na dalším 1ha pronajatých vinic v oblasti Pálavy, která je svým půdním složením i mikroklimatem pro tyto odrůdy velice vhodná.

Zpracování hroznů a sklepní hospodářství přestěhoval Vlastislav Klobása ze znojemska do vinařského dvora v Nikolčicích, který postupně zrekonstruoval.

Hrozny jsou sbírány ručně. Při výrobě vín nepoužívá selektované kvasinky, nechává vína kvasit kvasinkami z vlastních vinic. Podle pořeby vína leží na jemných kalech. Výroba bílých vín probíhá většinou v nerezových tancích některá bílá vína jsou školena v sudech. Pro červená vína používá dubové sudy různého stáří, některé barikové.

Vína Vinařství Klobása

Sylvánské zelené 2021, PS, suché, Nikolčice, trat‘ Neuperk

Tradiční odrůda hustopečska, náročná na pěstování, proto ji pěstuje jen málo vinařů, pro vinařství Klobása je to vlajková loď, ruční sběr, odstopkováno, 36 hodin naležení na rmutu, kvašeno spontánně, 4 měsíce ležení na kalech s promícháváním, suchý, minerální.

Chardonnay 2019, PS, suché, Nikolčice, trat‘  Neuperk

Plné víno, 12 měsíců ležení na jemných kalech v sudu ze slavonského dubu.

Rulandské šedé 2021, PS, suché, Nikolčice,trat‘ Neuperk

Lisování odstopkovaných hroznů, naleženo na rmutu, ovocné aroma, vysoká viskozita, 6 měsíce ve starším dubovém nebarikovém sudu na jemných kalech, mikrooxidace.

Tramín červený 2021, PS, polosuché, Nikolčice, trat‘  Neuperk

Ve výsadbě různé klony tramínů, vůně spíše jemnější, není „převoněný“.

Pálava 2021, PS, suché, Nikolčice, trat‘ Neuperk

Mladší výsadba, vysoká vyzrálost hroznů, mandarinková vůně, klon pochází z matečné vinice v Perné, kde byla tato odrůda vyšlechtěna.

Rulandské modré klaret 2021, PS, suché, Nikolčice, trat‘  Neuperk

Lisování odstopkovaných hroznů bez macerace, ovocné, drobné peckovité ovoce.

Zweigeltrebe 2019, VH, suché, Nikolčice, trat‘  Neuperk

Kříženec Frankovka x Svatovavřinecké (vyšlechtil Fritz Zweigelt v rakouském Klosterneuburgu), redukce hroznů na keři, ruční sběr, macerace v dřevěných kádích, ležení 14 měsíců v dubových sudech, odbouraná kys. jablečná, nesířeno, plné víno s vysokým bezcukerným extraktem, velmi tmavá rubínová barva, chuť přezrálých tmavých třešní, zavařenina, koření, jemné třísloviny.