Vína je možno objednávat do soboty 19.08.2023

„Základem dobrého vína je zdravý, vyzrálý hrozen, který vzejde z poctivé ruční práce…“

V malém rodinném vinařství vytváří vína Jiří Janošek spolu se svou manželkou. Hospodaří na 1 ha vinohradů v katastru obce Čejkovice. Janoškovi se rozhodli jít zcela přírodní cestou. I když nejsou certifikovaní, ve vinohradech používají pouze postřiky povolené pro biohospodářství. Meziřadí vinic osívají směsí bylin, aby zlepšilií hospodaření půdy s vláhou.  Zelené rostliny zároveń slouží jako přírodní hnojení. Většina prací, včerě sklizně hroznů je prováděna ručně . Vě sklepé nepoužívají žádné chemické přídavné látky. Vína kvasí spontánně, přirozenými kvasinkami. Nechávají je zrát na hrubých kalech v sudech.  Delším ležením na kalech se vína stabilizují a není pořeba dodávat síru. Pokud je to nutné, dodává se síra jen v minimálním množství před lahvováním. Používají mix nových a použitých sudů tak, aby dřevo neovlivńovalo chut’ový profil vína. Některé sudy jsou po dědečkovi a používají se tak již ve třetí generaci. Ročně vyrobí okolo 5000 lahví. Vzhledem k tak malé produkci, vína, ač jsou v přívlastkové kvalitě, nezatřiďují a jsou označena jako MZV (moravské zemské víno).  Na etiketách je zobrazena ulita třetihorního vodního plže Melanopsis Fossilis. Schánky těchto plžů nachází při práci ve vinohradě. Vápenitá třetihorní půda vinohradu dává vznik specifické mineralitě vín.

 

 

Vína vinařství Janošek


  • Veltlínské zelené 2022, MZV, cukernatost při sběru 21st. NM, následující den byly hrozny lisovány, dále víno zrálo 9 měsíců na jemných kalech v sudu po stařečkovi. Sud plní touto odrůdou už po 3 generace
  • Cuvée Terciér 2022, MZV, Terciér = Třetihory = 3 odrůdy, hrozny odrůd Muller Thurgau, Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský pocházejí z vinohradu, kde se nejvíce nacházejí schánky třetihorních živočichů. Jednotlivé odrůdy zrály 8 měsíců na hrubých kalech v sudech. Následně byla vina scelena a nalahvována. Víno odráží terroir viniční tratě.
  • Ryzlink rýnský 2022, MZV, panenská sklizeň z vinice Od Sv. Otmara, viniční trat‘  Novosady. Víno zrálo na hrubých kalech ve starém akátovém sudu. Je vhodné pro delší ležení v lahvi.
  • Rulandské bílé 2022, MZV, cukernatost při sběru 22st. NM. Macerace rmutu probíhala 2 dny. Víno pak zrálo ve starším dubovém sudu, což příjemně ovlivnilo jeho dochut‘.
  • Hibernal 2022, MZV, hrozny pocházejí z nejlepší viniční trati Novosady, fermentace probíhala v 500 l sudu. Víno zaujme svojí aromatikou, vůní bezových květů a listů černého rybízu.
  • Tramín Orange 2022, MZV, oranžové víno. Macerace hroznů probíhala 10 dnů na slupkách. Víno získalo výraznou oranžovou barvu a tříslovinu v chuti. Nebylo čiřeno ani filtrováno. Potenciál zrání na lahvi několik let.
  • Modrý Portugal 2022, MZV, macerace hroznů 10 dnů v otevřené kádi, o ruční míchání se postarala babička, po lisování víno zrálo ve starém 500 l sudu
  • Dornfelder 2022, MZV, každoroční redukce sklizně díky špačkům, o  to má víno ale výraznější barvu a chut‘, která je podpořena i delší macerací. Zrání proběhlo ve starším dřevěném sudu. víno nebylo čiřeno ani filtrováno.
  • Modrý Portugal 2021, MZV, macerace hroznů 14 dnů, v dřevěné kádi za promíchávání, následně víno zrálo v novém barikovém sudu, tím získalo nejen typickou chut‘ sudu, ale i potřebný čas k nazrání, nečiřeno, nefiltrováno