Objednávat je možno do pondělí 02.11. 2020
Dalibor Osička tvoří pomalu se rodící a dlouhověká vína. Jeho bílá vína se dostávají ze sklepa po 3-5 letech, oranžová  a vína vznikající kachetinskou metodou po 5 a více letech, stejně jako vína červená.
Hospodaří na 8ha svých a 2ha pronajatých vinohradů v oblasti Velkých Bílovic. Společně se svým starším bratrem Jaroslavem zde patří mezi zakladatele a zastánce ekologického pěstování hroznů.
Dalibor v roce 1985 nastoupil jako technolog do státních vinařských závodů. Ve stejné době společně s dalšími vinaři (Michlovskám, Glosem , Mádlem a Kachyňou) zakládá šlechtitelské sdružení Rezistent, zaměřující se na šlechtění nových odolných odrůd révy vinné. Po roce 1989 odchází z vinařskách závodů a začíná hospodařit samostatně.

Dalibor Osička

Dalibor Osička s manželkou a dcerou,
na degustaci ve vršovickém Fajšmekru
V současné době má všechny své vinohrady v režimu bio. Ve sklepě pracuje s minimálnímí zásahy a snaží se o co možná nejdelší ležení vín na jemných kalech, což mu umožňuje hlavně dostatečná kapacita sklepa po původních sudetoněmeckých majitelích, která pojme 4 násobek roční produkce.
Taková vína jsou přirozeně stabilní a nepotřebují další ochranu sírou. Většina vín je pouze stočena z kalů a není dále filtrována. Používá starší velké dubové sudy, starší barikové sudy a na scelování nerezové tanky. Některá vína leží v keramických 250 l nádobách, které do sklepa pořídil jeho otec.

Vína Vinařstv Dalibor Osička

Veltlínské zelené 2016, suché

stará výsadba JZD ze 70.let, 24 hodin macerace, spontánní kvašení, zrálo na jemných kalech 2,5 roku

Pinot Blanc 2017, suché

Chardonnay 2014, suché

Pinot Gris 2016, suché

Cuvée 2 SAU 2017-2018, polosuché

kupáž 2 ročníků, ročník 2017 vyzrálý, suchý, pikantní kyselina, ročník 2018 velmi sladký, 40g zb. cukru, vysoký alkohol 14,7%, chybí kysliny, výsledná kupáž 10g zb. cukru, polosuché

Cuvée von Riesling 2018, suché

cuvée Ryzlinku vlašského a Ryzlinku rýnského

Frankovka rosé 2018, suché

Pinot Noir 2015, suché

Frankovka 2015, suché

Zweigeltrebe 2016, suché

Dornfelder 2015, suché

Poznámka k nalévání vín:

Způsob výroby (delší macerace, spontánní kvašení a dlouhá doba ležení na jemných kalech, za postupné mikrooxidace) dává zejména bílým vínům specifický charakter. Ve vůni ani chuti nemají primární květinovo ovocné aroma, jsou plná, nazrálá, s tóny sušeného ovoce, bylin a čajů. Pro servis volte, co možná největší sklenku, vína otevírejte minimálně hodinu před naléváním, aby se prodýchala. Totéž platí  pro servis červených vín, jen s tím rozdílem, že potřebují otevřít několik hodin před podáváním a prospěje jim i přelití do karafy. Nedopitá vína vydrží v láhvi 2-3 dny bez újmy na kvalitě.