Obec Mikulčice leží ve Slovácké vinařské podoblasti.
Vinařství založil ing. Petr Marada ( absolvent zahradnické fakulty v Lednici a Mendelovy zemědělské a lesnické fakulty v Brně ) v roce 2006. Navazuje tak na rodinnou zemědělskou tradici. Své první víno (VZ) vyrobil pod vedením dědečka v 17 letech.
V současné době hospodaří na 3 ha vlastních a 8 ha pronajatých vinic. Na vinicích hospodaří v režimu integrované zemědělské produkce, na trati Kukvička v bio režimu.
Jeho filosofie spočívá v jednoduchosti: “ Čím menší vliv vinaře, tím větší ponechání prostoru individualitě vína… “ Specializuje se na bílá suchá vína, s důrazem na čistotu odrůdy a osobitost.  S výjimkou bílých vín se zbytkovým cukrem nepoužívá selektované kvasinky. Bílá vína zrají v nerezových tancích, vybrané šarže pak v dubových nebo akátových sudech. Červená vína procházejí přirozenou vinifikací ve vinifikátoru nebo v dřevěných kádích, následně zrají v dubových sudech, nejsou čiřena ani filtrována. Červená a vybraná bílá vína zrají ve sklepě v Mikulčicích.

Vinice:

– trat‘ Kukvička ( jméno po obci vypálené za 30-leté války ), obec Josefov
 nejlepší trat‘ vinařství, před válkou patřila dědečkovi, koupena zpět,
 sprašová půda s vyšším obsahem vápníku a sodíku, orientace na JZ, strukturální plná vína s vyšším obsahem kyselin
 odrůdy: Chardonnay, Frankovka
– trat‘ Na Stráni, obec Lužice
 hlinitopísčitá půda, písky s příměsí sopečného tufového písku, vína lehčí s květnatými tóny, podzimní mlhy způsobují vznik ušlechtilé plísně Botrytis Cinerea – botrytická vína
 odrůdy: Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský
– trat‘ Kněžské, obec Mikulčice
 hlinitopísčitá půda, plná extraktivní červená vína, bílá vína ovocné tóny, postupně přecházejíci do minerality,
 odrůdy: Sauvignon, Rulandské šedé, Veltlínské zelené, Tramín červený, Rulandské modré,  Svatovavřinecké, Zweigeltrebe

 

Z nakupovaných hroznů odrůdy: Děvín (Tramín x Veltínské čevenobílé), Muller Thurgau, Cabernet Moravia, Dornfelder

Vinařství Petr Marada, Mikulčice

Vína vinařství Marada

Děvín (kříženec Tramín x Veltlínské červenobílé), 2013, pozdní sběr, suché, trať Kukvička, Josefov

Příjemně aromatické plné víno ve vůni a chuti tóny růže a medu. Zrálo v akátovém sudu. Velmi dobře se kombinuje s výraznými pokrmy asijské kuchyně.

Chardonay, 2012, pozdní sběr, suché, trať Kukvička, Josefov

Hrozny získány z 30 let staré vinice. Víno bylo vyrobeno starou metodou dlohoudobé macerace celých bobulí na slupkách (tři měsíce). V současnosti se takto vyrábějí vína červená. Touto metodou vznikají vína plná a  extraktivní, v chuti s herbálními a čajovými tóny. Víno zrálo 12 měsíců v akátových sudech. Doporučejeme po otevření nechat víno prodýchat a použít větší sklenici. V chuti bylinky, hrušky a zralé jablko. Vhodné k paštikám, hovězímu steaku a zrajícím sýrům.

Áčkové cuvée, 2013, moravské zemské víno, suché

Kupáž hroznů Sauvignon, Rulandské šedé, Chardonnay, Veltlínské zelené, které byly v 80.letech jako nejkvalitnější odrůdy zařazeny do kategorie A (odtud název Áčkové). Originální cuvée hroznů ze staré vinice. Díky odrůdovému složení ve vůni černý rybíz, hrušky, grep. Chut‘ príjemná, ovocná, svěží.

Muller Thurgau, 2012, pozdní sběr, suché

Sprašová půda vinice je příčinou na tuto odrůdu nezvyklé minerality vína. Netypicky svěží i u staršího ročníku. Minerálně grepové aroma, štavnatost a plnost v chuti.

Zweigeltrebe rosé, 2013, pozdní sběr, suché

Víno 8 hodin macerováno na slupkách a poté lehce lisováno. Příjemné lehčí víno, v chuti i vůni lesní jahody a maliny.

Rulandské modré, 2012, pozdní sběr, suché, trať Kněžské Mikulčice

Hrozny kvasily v otevřené dřevěné kádi  na přirozených kvasinkách. Následně pak víno zrálo dva roky ve starších barikových sudech. Nečiřeno, nefiltrováno. Doporučujeme otevřít alespoň hodinu před nalévání, nechat prodýchat a použít větší sklenici. Vhodné k tmavým masům a zvěřině na přírodní způsob.

Frankovka, 2011, pozdní sběr, suché, trať Kukvička, Josefov

Hrozny kvasily na přirozených kvasinkách ve vinifikátoru, poté víno stočeno do sudů a ponecháno na jemných kalech. Nefiltrováno. V chuti cítíme višně a švestky, v dochuti dobře zakomponovány jemné třísloviny. Vhodné k úpravám zvěřiny, výrazným sýrům.

Svatovavřinecké, 2011, pozdní sběr, suché, trat‘ Kněžské, Mikulčice

Kvašeno spontánně ve vinifikátoru, stočeno do starších dobových sudů, ponecháno na jemných kalech. Nečiřeno, nefiltrováno.

Dornfelder, 2012, pozdní sběr, suché, trať Čtvrtky, obec Prušánk

Nakoupené hrozny. Kvašeno na přirozených kvasinkách, zrání ve španělském barikovém sudu, lehké uzené tóny, vhodné ke steakům a zvěřině.