Možnost objednání byla bohužel uzavřena 31.10.
„Základním principem a předpokladem, pokud chceme použít slovní spojení přírodní víno, je práce v biologickém režimu, která nepotlačuje přírozený vývoj ekosystému, umožňuje vyloučení chemických postřiků ve vinici, zvyšuje biodiverzitu a v důsledku končí spontánně vykvašeným autentickým vínem, které ke svému přirozenému vývoji nepotřebuje umělých zásahů. Vinař se tak vlastně stává pouhým pastýřem kvasinek. Vína déle macerují na rmutu či celých bobulích, spontánně fermentují kvasinkami z vinice a dlouhodobě zrají v dřevěných sudech bez konzervace oxidem siřičitým. Což jsou staré postupy. Lahvování probíhá bez filtrace.
Vinařství patří mezi uskupení naturálních vinařů – Autentistů. K tomuto přístupu či životnímu stylu nás vede láska k autentickému vínu a přesvědčení zlepšovat rovnováhu člověka a přírody.
Pochybné neosobní technokratické parametry, podle kterých se dnes často víno posuzuje nezávisle na nějakém geniu loci a výroba vína poplatná vinařské „plastické chirurgii“ nejsou pro nás důležité.“
 (Ing. Jaroslav Osička – citát)
Ing. Jaroslav Osička působí jako odborný učitel předmětu Vinohradnictvi, vinařství a sommeliérství na Střední vinařské škole ve Valticích. Patří mezi zakládající členy skupiny Autentisté, která se zasazuje o pěstování původních odrůd Rakousko-Uherska tradičním způsobem.
Vinařství hospodaří na 3 ha vlastních vinic v nejlepších polohách tratí Zadní hora a Přední hora v katastru obce Velké Bílovice ve Velkopavlovické podoblasti. Produkce vinařství se pohybuje okolo 10 tisíc lahví vína ročně.
Pěstované odrůdy: 
Bílé: Chardonnay, Muller Thurgau, Neuburg, Pinot Gris, Ryzlink rýnský, Sauvignon Blanc, Tramín červený
Modré: Modrý Portugal, Pinot Noir, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe
Vinice jsou udržovány ve zdravém stavu pouze za použití biologických postřiků jako je vodní sklo, prášek do pečiva či výluhy z rostlin.  Jsou celoplošně ozeleněny přirozenou bylinnou vegetací dané lokality (18 druhů trav), což podporuje přirozenou tvorbu humusu, provzdušnění půdy, omezení chorob a výskyt hmyzu. Práce s révou probíhá ručně a výnosnost je regulována 1 – 1,5 kg /na keř.
Vína kvasí spontánně na vlastních kvasinkách z vinice a dlouhodobě zrají v dřevěných ( 225 l, 480 l a 1000 l ) sudech na jemných kalech, za občasného míchání, 5-24 měsíců.
Vína se nesíří nebo jen velmi mírně před lahvováním a nefiltrují.
Vinice:
Přední hora – viniční trať Přední a Panské, rozloha 1 ha, půda: spraš, černozem, hlinitá až písčito hlinitá, JZ svah, sklon 5-20%, odrůdy Muller Thurgau, Neuburg, Sauvignon Blac, Ryzlink rýnský, Modrý Portugal, Zweigeltrebe, Pinot Noir
Zadní hora – viniční trať Zadní, rozloha 2 ha, půda: spraš, černozem, hlinitá, JZ a V svah, sklon 5-17%, odrůdy: Chardonnay, Pinot Gris, Tramín červený
Jaroslav Osička hospodaří ve svém vinařství 20 let podle principů bio režimu, i když není certifikováno. Svoje vína nezatřid’uje a deklaruje je jako moravská zemská vína (MZV). S jeho víny se můžete setkat v restauracích oceněných michelinskou hvězdou: La Degustation Boheme Bourgeoise a Radisson Blu Alcron Hotel, dále v Ambiente Čestr, Café Savoy, Café Imperial, Red Pif, vinných barech Veltlín, Vínograf, U lachtana a dalších….

 

Vína od Osičků ochutnávají od letošního roku i milovníci vína v New Yorku….

Vinařství Jaroslav Osička

 

Vína vinařství Jaroslav Osička

První dvě vína Milerka a Grišák jsou sice připravena tradičně (spontánní fermentace a ležení na sudu), ale jsou to vína mladá, určená k běžnému popíjení. Pinot Gris, Tramín Červený a zejména Pinot Chardonnay procházela delší fermentací na slupkách a částečně na celých bobulích, jsou to vína chut’ově bohatá, vyžadující otevření i několik hodin před naléváním, prospěje jim větší sklenička. Protože vznikala ve styku se vzdušným kyslíkem, můžete je ponechat v otevřené lahvi i několik dní a zkoumat a těšit se z toho, jak se postupně mění a objevují se jejich další chutě…
Vinařství Jaroslav Osička

Milerka cuvée 2014, MZV, suché, 13% alk.

cuvée Muller Thurgau, Neuburg, Sauvignon Blanc
trat‘ Přední Hora, stáří vinice 20 let
víno zrálo 6 měsíců v 500l starém dubovém sudu
barva jemně žlutá, ovocně květinové aroma
určeno na denní pití, k tvrdším sýrům

Grišák 2014, MZV, suché, 12% alk.

cuvée Sauvignon Blanc a Pinot Gris ( GRI + SA, odtud název vína )
projevuje se sauvignonová chut‘, pro běžné popíjení

Pinot Chardonnay 2011, MZV, 14% alk.

cuvée Chardonnay 60%, Pinot Gris 35% a Sauvignon Blanc 5%, cuvée burgundských bílých odrůd s malým přídavkem sauvignonu, poměr se liší v každém ročníku
trat‘ Přední, Zadní a Nová Hora, stáří vinic 7-23 let, 14 měsíců na jemných kalech s promícháváním v dubovém sudu, nefiltrováno, bez síry
barva zlatooranžová, vůně jemná, citrusové ovoce, chut‘ plná, št’avnatá, tropické ovoce, akátový med, koření
vhodné: červené a bílé maso se smetanovými omáčkami, pernatá zvěřina
potenciál zrání: 5 a více let

Pinot Gris 2013, MZV.

trat‘ Zadní Hora, stáří vinice 11 let
delší macerace rmutu, část kvasila na celých bobulích, 2 roky ponecháno na jemných kalech, víno má jantarově oranžovou barvu, lahvováno bez filtrace, bez síry
chut‘ zralého ovoce, dochut‘ medové tóny, hladké, harmonické
jemné delikatesní pokrmy, paštiky, husté krémové omáčky, měkké zrající sýry
potenciál: 5-7 let

Tramín Červený, 2013, MZV, 13% alk.

trat‘ Zadní Hora, stáří vinice 11 let
12 měsíců na kvasnicích z toho 3 měsíce v kontaktu s bobulemi, dubový sud
barva zlatavá, aroma po růžích a pomerančích, dochut‘ medové tóny
vhodné: pečená masa z krůty a kuřete, kořeněné pokrmy Asijské kuchyně, paštiky, jemné smetanové sýry
potenciál:  5-8 let

Zweigeltrebe, 2012, MZV, 12,5% alk.

trat‘ Přední Hora, stáří vinice 18 let
18 měsíců na kvasnicích, dubový sud
barva tmavě granátová, vůně a chut‘ tmavé ovoce se špetkou koření, bohatá delší dochut‘, jemné taniny
potenciál: 5-7 let