Objednávky byly ukončeny 13.03.2021
Malé rodinné vinařství Stanislava Charváta se nachází v kopcovité oblasti západního výběžku Ždánického lesa v obci Klobouky (Velkopavlovická vinařská podoblast). Vinaření se Stanislav věnuje od konce 80.let, zpočátku při své práci, po odchodu ze zaměstnání před několika lety, pak naplno. Hospodaří na 2ha vinohradů ve viničních tratích U Větřáku a Pod Plunary. Stáří vinic je 45-65 let. Vinice jsou orientována na jihozápad. Podloží je tvořeno převážně pískovcem, jílovitými sprašemi a slíny s vysokým obsahem vápence. To spolu s vyšší nadmořskou výškou 270-300 m.n.m. dodává vínům vyšší kyseliny a tím i větší potenciál ke zrání na lahvi.
Z bílých odrůd pěstuje zejména Neuburg, Muller Thurgau, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Chardonnay, z červených Rulandské modré, Frankovka, Modrý Portugal a Svatovavřinecké.
Při obdělávání vinic je kladen zásadní důraz na ekologii a životní prostředí. Nejsou používány herbicidy, umělá hnojiva ani systémové postřiky. K ochraně jsou používány pouze přípravky šetrné k životnímu prostředí.
Sklizeň probíhá ručně do malých přepravních boxů a hrozny jsou šetrně zpracovány bez použití čerpadel. Většina bílých hroznů zůstává ležet na slupkách 2-7 dnů bez přidání jakýchkoli enzymů nebo jiných pomocnách přípravků. Modré hrozny jsou macerovány 10-30 dnů. Lisování probíhá na malém pneumatickém lisu za velmi nízkého tlaku. V některých případech jsou lisovány celé hrozny bez předchozího mletí.
Stanislavovou snahou je tvořit vína přírodní, přirozená, která by věrně odrážela odrůdu, ročník a hlavně prostředí ve kterém se jeho vinohrady nacházejí. Pracuje bez jakýchkoli aditiv, minimalizuje zísahy do vína v průběhu zrání a používá pouze minimální nezbytné množství síry. Všechna vína kvasí spontánně, bez přidání selektovaných kvasinek, jsou suchá, bez zbytkových cukrů. Vína leží prakticky celou dobu (jeden rok, i déle) na hrubých kalech a jsou lahvována bez čiření a filtrace.
Vína vinařství Charvát
– Müller Thurgau 2019, MZV, suché, trat‘ U Větřáku
svěží „milerka“, cukernatost při sběru 21,5 ČNM, macerace 48 hodin, 10 měsíců ležení na jemných kalech v akátovém sudu, lahvováno bez čiřená a filtrace, velmi nízký obsah SO2
– Ryzlink vlašský 2019, MZV, suché, trat‘ Bergus v obci Perná na Pálavě
minerální, vyzrálý, lehce botrytický „vlašák“, macerace na slupkách 48 hodin, akátový sud a část v nerezovém tanku, 1 rok ležení na jemných kalech, lahvováno bez filtrace
– Plunary 2019, MZV, suché, trat‘ Plunary
cuvée Ryzlink rýnský, Muller Thurgau, Veltlínské zelené, Rulandské bílé a Neuburské, všechny hrozny posbírány dohromady na trati Pod Plunary (vysazena v roce 1968), macerováno na slupkách 3 dny, 10 měsíců v dubovém sudu na hrubých kalech za občasného promíchávání, to dodalo vínu jemnost, plnost a dlouhou dochut‘
– Neuburské 2019, MZV, suché, trat‘ U Větřáku
z části vinice vysazené v roce 1954, nejstaší vinohrad vinařství, cukernatost 22,5 ČNM, z jednoho keře posbírán pouze 1kg hroznů. Plný, výrazný „neuburg“ s herbálními tóny a příjemnou typickou hořčinkou v dochuti. Macerace 4 dny a následně ležení 1rok na hrubých kalech v akátovém sudu. Lahvováno bez jakýchkoli zásahů.
– Rulandské bílé 2018, MZV, suché
hrozny pocházejí z obou viničních tratí (Pod Plunary a U Větřáku), víno leželo ve dvou dubových sudech 20 měsíců na jemných kalech za občasného promíchávání, poté bylo sceleno v nerezovém tanku a po měsíci bylo lahvováno, velmi nízký obsah SO2 a delší ležení na kalech s promícháváním dávajé vínu plnost a perspektivu dalšího zrání na lahvi
– Pinot Gris 2019, MZV, suché
hrozny pocházejí ze Slovácké vinařské podoblasti z obce Hluk, byly vyzrálé na 22,5 ČNM a v perfektním zdravotním stavu. Macerováno 24 hodin, poté 1 rok na hrubých kalech v dubovém sudu. Plné, krémové víno s nižší kyselinou a dlouhou dochutí.
– Frankovka 2019, MZV, suché, trat‘ U Větřáku
lehká ovocná Frankovka ze starých keřů (1954), které dávají jen velmi nízký výnos, ale o to kvalitnější hrozen, 11 dnů macerace na slupkách, po vylisování 1 rok v dubovém sudu
– Frankovka 2018, MZV, suché, trat‘ U Větřáku
pochází ze stejné vinice jako „mladší sestra“ , také zpracování probíhalo obdobně, rozdíl mzti víny tak dělá pouze ročník
– Svatovavřinecké 2019, MZV, suché, trat‘ U Větřáku
cukernatost 22,5 ČNM, velmi nízký výnos, asi 1kg z keře, 9 dnů macerace, 1 rok v sudu z mad’arského dubu na kalech, lahvováno přímo ze sudu, aroma po třešních, dlouhá perzistence
– Svatovařineké+Zweigeltrebe+André 2019, MZV, suché, trat‘ U Větřáku
nejvíce zastoupeno Svatovavřinecké, nízký výnos a perfektní vyzrálost hroznů. Rozmanitost těchto tří odrůd dává vzniknout zajímavému a originálnímu vínu. Vhodné k delšímu zrání ležení na lahvi.
– Svatovařineké+Zweigeltrebe+André 2018, MZV, suché, trat‘ U Větřáku
stejná vinice, odrůdové složení i způsob zpracování jako u ročníku 2019. Víno je vyzrálejší a díky ročníku ovocnější a mohutnější.
– Rulandské modré 2018, MZV, suché
cukernatost 24 ČNM a tím pádem i vyšší alkohol dělá toto víno poměrně robustní a plné. Macerace 22 dnů a následně víno leželo 18 měsíců ve dvou dubových sudech, poté bylo bez jakéhokoli zásahu nalahvováno.
Upozornění
všechna vína doporučujeme před podáváním otevřít s předstihem, aby se mohla prodýchat, bílá alespoň půl hodiny a červená klidně i 2 až 3 hodiny.